Warunki uczestnictwa w programie Mieszkanie Plus

Warunki uczestnictwa w programie Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus jest przeznaczony dla wszystkich osób fizycznych, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają możliwości spłacać kredyt na mieszkanie na zwykłych zasadach. Jeśli zastanawiasz się, czy program Mieszkanie+ jest dla Ciebie, przeczytaj poniższy artykuł. Poniżej znajdziesz wiele pomocnych informacji i wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

DRząd RP przygotował dla ludzi, którzy myślą o własnym mieszkaniu, nową ofertę. Program ten ma za zadanie zwiększenie ilości tanich mieszkań lub lokali na wynajem. W ciągu najbliższych 10 lat będzie zbudowano ponad 3 mln mieszkań na terenie kraju. W ramach wspomnianego programu już powstało wiele budynków. Są również inwestycje w budowie: Biała Podlaska, Wałbrzych, Pruszków. W Jarocinie lokale mieszkaniowe już wprowadzone w życie. W przygotowaniu znajdują się następujące inwestycji: Skawina, Kielce, Warszawa, Koło, Toruń, Gdańsk, Sochaczew, Kępice, Pelplin, Katowice, Nysa, Wieluń, Tychy, Kraków.

Dla kogo przeznaczony jest projekt Mieszkanie Plus

Według ogólnych zasad z programu M+ może skorzystać każdy Polak. Nie ma tu także granicy wieku jak w przypadku programy M dla Młodych. Program kierowany jest przede wszystkim do osób o niskich dochodach oraz rodzin z wieloma dziećmi. Rodziny wielodzietne na pewno będą mieli największy priorytet. Miejsce zamieszkania także  może być ważnym czynnikiem, a osoby mieszkające poza granicami kraju będą mieli szansę zostać uczestnikami programu. Z opcji wynajmu lokalu może skorzystać każdy, kto zobowiązuje do terminowej spłaty raty. Program jest przeznaczony dla osób, które nie posiadają środków na zakup mieszkania. Takich osób w Polsce jest ok.40%. W razie wybudowania mniejszej ilości budynków niż osób aplikujących, wprowadzone zostaną dodatkowe czynniki pierwszeństwa:

  • wysokość zarobków;
  • ilość małych dzieci;
  • opłata podatków w odpowiedniej gminie;
  • praca na konkretnym stanowisku.

Podstawowe zasady programy M+

Mieszkania będą dostępne dla lidzie w ramach umów najmu na komercjalnych warunkach, a Polacy o najniższych zarobkach dostaną dopłaty, wyrównujące różnicę między obiecywanymi ratami a aktualnym rodzajem programu M+. Bloki miały być budowane w cenie 3 tys. za mkw. Jednak takie plany okazały się nie do realizacji. Z tego względu rząd zrezygnował z projektu budowy lokali, opartej o projekt społeczno-samorządowy. Obecnie w kraju brakuje ponad 3 mln lokali. Z nich mają korzystać przede wszystkim osoby, które chcą wyprowadzić się od rodziców i dopiero zaczynają swoje życie zawodowe. Program M+ ma na celu zmianę sytuacji i zwiększenie liczby mieszkań. W celu wsparcia osób o niskich źrobkach przewidziane są specjalne dopłaty przeznaczone dla najbiedniejszych rodzin z dziećmi. Dopłaty są wypłacane w ciągu 10 lat. Wysokość takiej pomocy jest uzależniona od lokacji mieszkania.

Gminy są zobligowane do procentowego podziału wielkości lokali. W związku z tym powinno powstać:

  • 5% mieszkań z 4-5 sypialniami i kuchnią (M5);
  • 15%  mieszkań z 3 sypialniami, kuchnią i pokojem dziennym (M4);
  • 35% mieszkań z 2 sypialniami, kuchnią i pokojem dziennym (M3);
  • 45%  z kuchennym aneksem, kuchnią, pokojem dziennym i sypialnią (M2).

Największy udział będą mieć najmniejsze mieszkania, jednak określona część budynków przeznaczono także na większe lokale.

Mieszkanie Plus – perspektywy

Program M+ został uruchomiony w 2016 r. W planach wybudowanie 3 mln mieszkań w ciągu kolejnych 10 lat. Wiele lokali już są w procesie budowy. Pierwsze budynki są dostępne dla Polaków w Warszawie, Białej Podlasce i Pruszkowie. W celu szybszego budownictwa zostały uproszczone procedury otrzymania pozwolenia na budownictwo. Dla deweloperów lokali w ramach projektu M+ dostępne są specjalne procedury bez konieczności przestawienia planu zagospodarowania terytorium. Zgody na budownictwo wydawane są przez samorządy. Dzięki specjalnym inwestycyjnym funduszom program Mieszkanie+ funkcjonuje na rynkowych warunkach.  Prace nad projektem wciąż trwają. O wszystkich nowościach lub zmianach można dowiedzieć się na stronie portalu Mieszkanie+.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *