Usługa chargeback – co to jest

Usługa chargeback – co to jest

Usługa chargeback jest związana z kartami płatniczymi i transakcjami wykonywanymi z ich pomocą. Chargeback polega na odwrotnym obciążeniu, które jest dokonywane z rachunku sprzedawcy na rachunek użytkownika karty. Jest to…

Usługa chargeback jest związana z kartami płatniczymi i transakcjami wykonywanymi z ich pomocą. Chargeback polega na odwrotnym obciążeniu, które jest dokonywane z rachunku sprzedawcy na rachunek użytkownika karty. Jest to wygodny i korzystny sposób na zabezpieczenie interesów właściciela karty podczas dokonywania transakcji. Chargeback pełni rolę reklamacji w przypadku, gdy w chwili wykonania zlecenia doszło do zbędnych komplikacji (np. nieudane wykonania zamówienia, podwójna transakcja).

Chargeback  – powody uruchomienia procedury

Wykonywanie transakcji za pomocą kart płatniczych cieszy się dużą popularnością. Jednak wiele osób nie posiadają wiedzę na temat tego, że te zlecenia są chronione. Bezpieczeństwo przydaje się w przypadkach, gdy nie można dochodzić praw u sprzedawcy towaru. Na przykład, w trakcie dokonywania zakupów online i nadpłaty za usługę, spełnienie której powinno odbyć się później – dokonanie opłaty za wycieczkę na konto biura podróży. Warto pamiętać, że do usługi chargeback mogą być zaliczone następujące zlecenia:

 • zakupy towarów w sklepach fizycznych;
 • zakupy towarów w online sklepach;
 • wypłaty pieniędzy w bankomatach.

Ważne, żeby wspomniane transakcji dokonywane były przy użyciu karty MasterCard lub Visa. Nie obejmuje ta procedura jedynie przelewów, transakcji z kart oraz zleceń wykonanych we wpłatomatach.

Jak wygląda procedura chargeback

Opcja chargeback jest uruchamiana na wniosek właściciela karty do instytucji bankowej, który wystawił kartę. Instytucja bankowa z kolei załatwia wszystkie sprawy z organizacją, która wydała kartę oraz ze sprzedawcą towaru, który powinien wyjaśnić sytuację lub udowodnić, że towar był dostarczony na czas.

Chargeback może być stosowany w wielu sytuacjach. Poniżej zobaczysz listę tych przypadków:

 • niewydanie żądanej sumy z bankomatu;
 • podwójna transakcja;
 • nieudane dostarczenie towaru, za który klient zapłacił kartą;
 • opłata za towar, który klient nie zamawiał;
 • niewywiązanie się z umowy przez sprzedawcę (np.odwołanie wyjazdu, który już został opłacony).

Odzyskania opłaty za pomocą chargeback

Zwrot za pomocą procedury chargeback jest bardzo prosty. Decydując się na zakup towaru online, dokonujemy przelewu za pośrednictwem karty płatniczej i czekamy na dostarczenie towaru. Towaru jednak nie ma, a klient nie może nawiązać kontaktu z nadawcą usług. Chcąc odzyskać swoje pieniędzy, klient postanawia skorzystać z opcji chargeback. Jak odbywa się ta procedura:

 1. Odwiedzamy bank albo dzwonimy na infolinię i składamy reklamację.
 2. Podczas złożenia wniosku  warto podać dane osobowe, datę przeprowadzenia transakcji, nazwę sprzedawcy, położenia banku, który dopuścił nieprawidłową wypłatę, kwotę i walutę transakcji.
 3. Bank z kolei wysyła uzyskane informacje i dokumenty do centrum rozliczeniowego.
 4. Centrum rozliczeniowy kontaktuje się z nadawca usług.
 5. W przypadku uznania reklamacji, środki będą zablokowane na rachunku, a potem zwrócone do klienta.

Instytucja bankowa może żądać od wnioskodawcy dodatkowych dokumentów, potwierdzających, że on samodzielnie podejmował próby odzyskania kosztów. Może to być kopia listu poleconego, wydruk e-maili, lista kontaktów ze sprzedawcą. Wnioskodawca może również podać inne dokumenty (kopię umowy, bilet).

Czas korzystania z opcji chargeback

Czas złożenia reklamacji zależy od przyczyn jej złożenia. W razie transakcji bezgotówkowej może to być nawet okres do 4 miesięcy. Należy jednak złożyć wniosek o zwrot kosztów jak najszybciej. Najlepiej to zrobić po otrzymaniu wyciągu, że nie jesteś zadowolony z udanego zakupu lub usługi. Podsumowując, warto powiedzieć, że usługa  chargeback może okazać się bardzo przydatna dla osób, których zaskoczyły problemy z zakupem towaru lub usługi. Aby korzystać z tej usługi, należy dokładnie wiedzieć procedurę dochodzenia praw za pomocą chargeback.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *