Typy oszczędzających – jak odkładają

Typy oszczędzających – jak odkładają

Systematyczne oszczędzanie pieniędzy jest bardzo proste dla osób, posiadających wysokie dochody. Jest wtedy dużo łatwiej odkładać koszty. Jednak to nie oznacza, że oszczędzanie pieniędzy jest wykluczone dla osób o mniejszych zarobkach. Sekret dobrego oszczędzania polega na odpowiednim wyznaczeniu celu, który powinien być prawdziwy.

Różne ludzie mają różne priorytety. Dlatego realny cel oznacza co innego dla każdej innej osoby. Pierwszym krokiem do regularnego odkładania jest poznanie własnych możliwości. Musimy wybrać rozsądny sposób na wydawania środków, oszczędzanie i inwestowanie. Aby polepszyć stan naszego budżetu, warto zacząć od analizowania najczęstszych pomyłek, jakie popełniamy w trakcie zarządzania finansami.

Typy osobowości oszczędzających

Kiedy myślimy o człowieku w stosunku do pieniędzy, mówimy rozrzutny albo oszczędny, hojny czy skąpy. Fachowe terminy wyglądają inaczej. Wyróżnia się 4 typy osobowości oszczędzających, które zostały ustalone podczas badania cech charakteru ankietowanych.

  1. Receptywny
  2. Wyzyskujący
  3. Gromadzący
  4. Merkantylny

Receptywny typ osobowości woli brać, ale nie dawać. Chodzi nie tylko o pieniądze, ale również o uczucia i opiekę. Taka osoba nie zawsze potrafi zarabiać na własne utrzymanie i na duże problemy z samodzielnością.

Wyzyskujący typ jest bardzo inicjatywny. Bierze od innych wszystko co mu potrzeb, używając przy tym nawet groźby.

Osoba i gromadzącym typu czyje bezpieczeństwo w zależności od zdobytej wiedzy i odłożonych pieniędzy. Taki człowiek przywiązuje się do swoich środków finansowych i do ludzi, które darzą go uczuciem.

Merkantylny człowiek sprzedaje sam siebie, swoje kompetencje, umiejętności i wiedzy. Chce on uzyskać lepsze warunki i cenę.

Stosunek osoby do pieniędzy

Z powyższej klasyfikacji wynika, że wszyscy ludzie to materialiści. Powstały również inne klasyfikacje, aby udowodnić, że tak jednak nie jest. Poniżej możemy sprawdzić, do którego typu należymy.

Strateg

Życie stratega to wzór stabilności i porządku. Taka osoba mądrze realizuje plany zgodnie wcześniej uzyskanym harmonogramem. Dzięki temu można kontrolować wszystkie wydarzenia. Nawet po upadku banku, w którym strateg miał pieniędzy, ma on odłożone koszty na załatwienie problemów. Strateg zawsze ma wiedzę na temat finansowej sytuacji w świecie.

Kapitalista

Ten typ jest specjalistą do spraw związanych z kryzysem. Czasami ryzykuje i może ponieść straty, ale ceni bezpieczeństwo i stabilność. Kapitalista ciężko pracuje na swoje wynagrodzenia, ponieważ uważa, że jest to postawa równowagi życiowej, która pozwala na systematycznie odkładania pieniędzy.

Skąpiec

Jest to komplement dla osoby oszczędzającej. Taki typ człowieka zawsze łatwo osiąga swoje cele. Może on szybko odkładać pieniędzy, jeśli tylko nie posiada innych zobowiązań (np.pożyczki czy kredytu). Takie osoby często rezygnują z różnych przyjemności. Przekładają one dobro bliskich nad swoim.

Król

Takim osobom można zarówno zazdrościć, jak i współczuwać. One korzystają z każdej chwili, ciesząc się każdym nowym momentem. Z drugiej strony zawsze brakuje im pieniędzy. Stąd wychodzi długa droga do pożyczek. Wśród klientów firm pożyczkowych taki typ stanowi duży odsetek.

Podsumowanie

Oszczędzania jest wielką sztuką. Która nie wszystkim się udaje. Przed rozpoczęciem oszczędzania należy dokładnie ocenić wyżej wspomniane typy i wyznaczyć do jakiego należysz. To pozwoli dostosować sposób na oszczędzanie do naszych cech charakteru i zwiększyć szansy na sukces. W tych przypadku sukcesem jest stabilność finansowa i systematyczne oszczędzanie pieniędzy. Jedna kwestia jest bardzo ważna: wybrana strategia na oszczędzanie powinna być dopasowana do naszych preferencji. Jedni skupiają się na oszczędzaniu pieniędzy, inni na ich uzyskiwaniu. Najlepsze efekty osiągną osoby, które mogą zarówno oszczędzać, jak i pomnażać dochody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *