Samochód zastępczy z OC sprawcy – co należy wiedzieć

Samochód zastępczy z OC sprawcy – co należy wiedzieć

Nawet mała stłuczka może zostawić nas bez samochodu, ponieważ odwieziemy go do warsztatu. Jeśli przyzwyczaiłeś się do codziennej jazdy samochodem, nie będziesz chciał przesiąść do autobusu. Istnieje jednak inne rozwiązanie – samochód zastępczy. W przypadku posiadania polisa OC sprawcy możesz w ogóle nie martwić się o kosztach za wynajem.

Jeszcze jakiś czas temu ubezpieczyciele nie chcieli wypłacać należnych kosztów za użytkowanie auta na czas naprawy innego samochodu, ponieważ auto nie było wykorzystywane w celach gospodarczych. Sytuacja się zmieniła w 2011 r., kiedy sąd podjął decyzję o zakwestionowaniu takich praktyk ubezpieczycieli. Więc jeśli miałeś wypadek i twój samochód potrzebuje naprawy, bez wahań możesz skorzystać ze swoich praw. Utrata możliwości korzystania z samochodu nie jest utratą majątkową. Dlatego kierowca nie może wymagać odszkodowania. Jednak wynajem innego auta jest taką szkodą. Są dwa podstawowe warunki odszkodowania wydatków na wynajem:

  • takie wydatki powinny być ekonomicznie uzasadnione;
  • celowe.

Kiedy samochód zastępczy nam nie przysługuje

Są przypadki, kiedy ubezpieczyciele nie będą zobligowani do zwrotu kosztów za wynajem auta OC sprawcy. Firma ubezpieczeniowa może odmówić zwrócenia kosztów za wynajem, jeśli takie koszty okażą się nieuzasadnione i niecelowe. Wynajęty samochód musi być wykorzystany do tych samych celów co pojazd, który znajduje się w naprawie. Jednak ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić odszkodowania w przypadku, gdy został poszkodowany dostawczy samochód, a masz jeszcze auto osobowe. Albo nawet, jeśli uszkodzony został samochód osobowy, a masz jeszcze jeden, którym żona jeździ do pracy. W takim razie firma ubezpieczeniowa także nie ma prawa odmówić odszkodowaniu kosztów za wynajem.

Jak długo można korzystać z pojazdu zastępczego

Pojazd zastępczy należy nam na czas naprawy samochodu, który został uszkodzony, czyli od momentu zdarzenia wypadku do dnia odebrania auta z warsztatu. Dość często firmy ubezpieczeniowe naruszają tę warunki – zwracają środki za wynajem auta za czas technologicznego, jednak nie rzeczywistego okresu naprawy. Problem jest w tym, że okres technologiczny nie uwzględnia czasu dostawy niezbędnych  do naprawy części. Jeśli wskutek wypadku samochód został mocno uszkodzony, firma ubezpieczeniowa pewnie orzeknie szkodę całkowitą. W takim przypadku można korzystać z zastępczego pojazdu od momentu zgłoszenia szkody, do momentu aż dostaniemy odszkodowanie.

Na jakie auto możemy liczyć

Pojazd zastępczy nie może być lepszej klasy niż poszkodowany samochód. Jednak może to być nawet samochód z mniejszego segmentu. Jeśli wynajmiesz samochód wyższej klasy, koszty odszkodowania zostaną zwrócone do wysokości wynajęcia auto w tej samej klasie co poszkodowany samochód. Więc jeśli szkodzie uległ  Chevrolet Spark, nie dostaniesz zwrotu kosztów za wynajem Chevrolet Cruze. Ważną kwestią jest koszt wynajmu. Nie może on być większy średnich cen, jakie istnieją na podobnym rynku. Najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie do wypożyczalni samochodowej, współpracującej z ubezpieczycielem. Po podaniu numeru ubezpieczenia OC ta firma załatwi wszystkie formalności. Nam pozostaje tylko korzystać z auta zastępczego.

Umowa AC a pojazd zastępczy

Jeśli posiadasz jednak ubezpieczenie dobrowolne, musisz sprawdzić dokładnie warunki ubezpieczenia. Myślisz, że odszkodowania kosztów za wynajem auta to oczywistość? Nie zawsze to jest tak. Takie ubezpieczenie zwykłe przewiduje konkretne warunki, kiedy możemy wynająć auto zastępcze i na jaki okres.

W przypadku ubezpieczenia AC, częstą wykorzystywana jest zasada pozwalająca na wynajęcie samochodu w ramach ubezpieczenia na 4 lub 5 dni. Niektóre naprawy mogą trwać nawet do kilku tygodni. Należy zwrócić uwagę na wskazane przez ubezpieczyciela konkretne firmy, gdzie możemy pożyczyć samochód zastępczy. Jeśli będziesz korzystać z innej wypożyczalni samochodów, odszkodowanie może być bardzo utrudnione.

Podsumowanie

  1. Przed wykupieniem ubezpieczenia zapoznaj się z podstawowymi warunkami umowy.
  2. Nie możesz wybrać zastępczy samochód lepszej klasy niż poszkodowane auto.
  3. Możemy korzystać z pojazdu zastępczego od czasu wypadku do dnia odebrania samochodu z warsztatu.
  4. Nie przysługuje nam prawo na odszkodowanie wynajmu, jeśli mamy możliwość wykorzystania auta w tym samym celu.
  5. Zapytaj firmę ubezpieczeniową o stawkach, które będą stosowane przy zwrocie środków (żeby nie płacić za wynajem z własnego portfela).
  6. Auto zastępcze należy nam niezależnie od tego, gdzie go wykorzystujemy: w działalności prywatnej czy gospodarczej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *