Pożyczka za selfie – nowa metoda weryfikacji

Pożyczka za selfie – nowa metoda weryfikacji

Firmy pożyczkowe przeprowadzają rzetelną analizę klientów w celu zabezpieczenia się przed oszustami. Być może za jakiś czas firmy pożyczkowe będą sprawdzać klienta za pomocą odcisków palców czy selfie. To znacznie wydłuży czas uzyskania pożyczki, jednak polepszy bezpieczeństwo zarówno klienta, jak i pożyczkodawcy. Sprawdzimy jak może wyglądać weryfikacja tożsamości podczas aplikowania o chwilówkę.

Ostatnią nowoczesną techniką weryfikacji tożsamości klienta, o której należy wspomnieć, jest wyspecjalizowana aplikacja skanująca dokumenty. Jest to dość zaawansowany system, który umożliwia odczytanie zabezpieczających kodów, robienie zdjęć w ultrafiolecie, świetlne refleksy, hologramy skanujące, kreskowe kody i inne blokady zapobiegające fałszowaniu dokumentów. Musimy jednak pamiętać, że autentyczność dowodu nie zabezpiecza przed wyłudzeniem pożyczki czy kredytu. Więc musi być jeszcze dodatkowa autoryzacja informacji. Z badań Visa wynika, że 75% Polaków nie mają problemów z biometrią podczas korzystania z usług finansowych. Dlatego instytucji finansowe inwestują w nowoczesne metody weryfikacji i systemy tego typu.

Obecne metody weryfikacji pożyczkobiorcy

Zanim instytucji finansowe zaoferują nowoczesne techniki weryfikacji tożsamości, może jeszcze minąć dużo czasu. Obecnie wiele pożyczkodawców oprócz standardowego przelewu weryfikacyjnego wprowadzają specjalne aplikacje na telefon:

  • Instator,
  • Kontomatik,
  • Grosz Conenct.

Wystarczy zalogować się na profil swojej bankowości internetowej, podając login i hasło co jest absolutnie bezpieczne. Aplikacja weryfikuje podane dane podczas wypełniania wniosku i sprawdza czy są one tożsame z tymi pokazanymi w bankowości internetowej. Niektóre aplikacji sprawdzają również historię transakcji. Jest to o wiele szybszy sposób niż przelew weryfikacyjny.

Weryfikacja za selfie

Całkiem niedawno w Stanach Zjednoczonych i Holandii były przeprowadzone testy nowoczesnego systemu płatności pod tytułem „selfie pay”. Nowatorska metoda będzie zastępować autoryzację informacji przez SMS. Użytkownik po złożeniu wniosku o pożyczkę czy dokonaniu płatności, za pomocą unikatowej aplikacji na smartfonie będzie musiał skanować własną twarz. Podczas skanowania klient koniecznie powinien mrugnąć oczami w celu zapobiegania podstawieniu zdjęcia drukowanego. W przypadku zgadzania się wszystkich danych – autoryzacja jest udana. Cały proces weryfikacji przebiega bardzo szybko i sprawnie. Kto wie, być może niedługo w ten sposób wnioskodawcy będą potwierdzać własną tożsamość, wnioskując o pożyczkę.  Niektóre banki wykorzystują system „finger vein” – skanowanie krwionośnych naczyń palca, które są również unikalne jak odciski palców.

Biometryczna weryfikacja

Jedną z metod weryfikacji może stać się biometryczne sprawdzenie. Technologia weryfikuje unikalne biologiczne cechy człowieka. Podczas stosowania wspominej metody wykorzystywane są następujące techniki:

  • linii papilarne;
  • brzmienie głosu;
  • tęczówka oka;
  • geometria dłoni;
  • układ krwionośnych naczyń dłoni.

Za pomocą specjalnych urządzeń można ocenić czy odciski palca, brzmienie głosu lub tęczówka oka należą do konkretnej osoby. Obecnie firmy pożyczkowe wykazują duże zainteresowanie tymi metodami. Być może niedługo podczas aplikowania o pożyczkę wnioskodawca zostanie poproszony o przyłożenie palca do ekranu komputera lub smartfona.

Bezpieczne pożyczanie

Pożyczanie pieniędzy staje się coraz bardziej wygodne. Wszystko odbywa się internetowo bez konieczności wychodzenia z domu. Pożyczkodawcy umożliwiają łatwy i bezpieczny dostęp do dodatkowych środków. Na razie jeszcze żadna instytucja finansowa nie weryfikuje klientów za pomocą selfie, odcisków palców czy brzmienia głosu. Jednak niedługo wspomniane metody trafią do naszego laptopa czy smartfona. Póki co możemy wnioskować o pożyczkę zgodnie ze standardowym scenariuszem.