Monity – ile kosztuje przypomnienie o zadłużeniu

Monity – ile kosztuje przypomnienie o zadłużeniu

Zaciągnięcie pożyczki obecnie jest bardzo proste i nie wymaga zbędnych formalności. Trudniejszą okazuje się spłata zobowiązania w ustalonym terminie. W wyniku braku spłaty pożyczki na czas pożyczkobiorca może otrzymać monit. Czym właśnie jest monit?

Monit jest oficjalnym przypomnieniem o spłacie zadłużenia, które jest wysyłane do dłużnika przez pożyczkodawcę. Takie przypomnienie ma na celu ostrzenia dłużnika przez negatywnymi konsekwencjami. Jest to gest dobrej woli w stosunku do osoby zadłużonej. Monity jednak wiążą się z dodatkowymi opłatami. Czy można uniknąć monitów? Wystarczy dokonywać spłaty zobowiązania zgodnie z harmonogramem spłat. Jakie są typy monitów i ile one kosztują?

Czym jest monit

Monit jest przedsądowym wezwaniem do zapłaty zadłużenia, które przypomina o konieczności spłaty zobowiązania. Ten dokument może występować w różnych postaciach. Monit wysyłany jest do pożyczkobiorcy w przypadku zalegania ze spłatą pożyczki. Wezwanie do zapłaty to pierwszy dokument wysyłany w chwili dostrzegania ze strony klienta problemów ze spłatą długu. Firmy pozabankowe idą na rękę klientom i nie udają się od razu do usług komornika, dając dłużnikowi szanse na poprawienie zaistniałej sytuacji. Często brak spłaty jest wynikiem zapominalstwa. Są również przypadki, gdy pożyczkobiorca świadomie nie spłaca zadłużenia. Wysyłane monity są dowodem w sądzie, że pożyczkodawca dawał klientowi szansę na polubowne załatwienie sprawy.

Rodzaje monitów

Monity mogą przybierać różne formy. Warto pamiętać, że pożyczkobiorca będzie ponosić koszty dostarczenia monitu. Do każdego rodzaju monitu opłaty są inne. Wyróżniają:

  • monit elektroniczny;
  • telefoniczny;
  • pisemny.

Monit elektroniczny jest tanim sposobem na przypomnienie o spłacie zobowiązania. Taki rodzaj przypomnienia kosztuje jedynie 5 zł. Monit elektroniczny wyróżnia się również szybkością dostarczenia informacji. Po wysłaniu sms lub maila osoba zadłużona natychmiast dowiaduje się o konieczności spłaty zobowiązania.

Monit telefoniczny wykorzystywany jest w sytuacji, gdy monit elektroniczny nie przynosi żadnych skutków. Ta forma monitu kosztuje więcej niż monit elektroniczny. Koszt połączenia z dłużnikiem może wynosić od 10 do 50 zł. Pożyczkobiorca jest zobowiązany do spłaty tego monitu nawet w przypadku nieodebrania połączenia.

Do monitu pisemnego zalicza się wezwanie do zapłaty. Pisemne przypomnienie wysyłane jest zwykłe listem poleconym. Wartość monitu wynosi ok. 40 zł. Monit pisemny wysyłany jest w przypadku, gdy dłużnik zalega ze spłatą ponad 30 dni.

Jak uniknąć monitów

Przed aplikowaniem o pożyczkę warto dokładnie przeanalizować własne potrzeby i możliwości finansowe. Nie bierz więcej, niż tego potrzebujesz. Zaciągnięcie pożyczki jest dość kosztowne. Więc jeśli Twoja zdolność kredytowa nie jest pozytywna, zobowiązania pieniężne może przynieść mnóstwo problemów. Najlepszym sposobem na uniknięcie monitu jest terminowa  spłata pożyczki. Nie warto unikać kontaktu z pożyczkodawcą. To może spowodować podwójne koszty monitów. Konsultanci firmy pożyczkowej pomogą odnaleźć wygodne dla obu stron rozwiązanie. Być może umówisz się na przedłużenia lub odroczenia terminu spłaty albo spłatę zobowiązania na raty.

Konsolidacja pożyczek – jak to działa

Często się zdarza, że zaciągamy kolejną pożyczkę na spłatę poprzedniej. To doprowadza do spirali długów. Następnie czeka na nas egzekucja komornicza oraz droga sądowa. Istnieje możliwość konsolidacji zobowiązań. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które posiadają kilka niespłaconych zobowiązań w różnych firmach finansowych. Konsolidacja pożyczek polega na ich połączeniu w jedno zobowiązanie. W ten sposób wydłuża się termin spłaty oraz zmniejsza się rata pożyczki. Dzięki jednemu zobowiązani klientowi będzie łatwiej pamiętać o terminie spłaty. Po ustaleniu konkretnego dnia pożyczkobiorca na pewno nie zapomni o spłacie należności.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *