Mobilne płatności za pomocą PayPass i PayWave

Mobilne płatności za pomocą PayPass i PayWave

Visa i MasretCard to największe instytucji na świecie oferujące karty kredytowe. Obie organizacji zapewniają możliwość płatności mobilnych oraz płatności zbliżeniowych. Co oznacza opcja PayPass i PayWave i czym się różnią?

Mobilna płatność jest rodzajem płatności bezgotówkowej, wykonywanej za pomocą różnych urządzeń, w tym telefonu, tabletu czy innych technologii. Dokonanie takiej płatności jest dostępne w przypadku połączenia odpowiedniego urządzenia z internetem. PayPass i PayWave to funkcji kart kredytowych zabezpieczające płatności zbliżeniowe. PayPass oferowana jest przez MasterCard, natomiast PayWave przez Visa.

Czym jest płatność zbliżeniowa

Płatność zbliżeniowa to bardzo wygodna opcja. Pozwala ona na szybką realizację transakcji zarówno poważnych, jak i małych. Płatność zbliżeniowa jest dostępna dzięki mini antenie i układu scalonemu, które są umieszczone w karcie. Ważną zaletą zlecenia zbliżeniowego jest przejrzystość oraz wygoda. Aby dokonać płatności zbliżeniowej, wystarczy tylko podnieść kartę do odpowiedniego terminala. W przypadku dokonania płatność na sumę powyżej 50 zł  system będzie wymagał podania kodu PIN. Płatność zbliżeniowa jest prostsza i krótsza od płatności za pomocą karty tradycyjnej. Karta zbliżeniowa ma specjalne oznaczenie w postaci symbolu, który emituje fale radiowe. Do podstawowych zalet płatności zbliżeniowej można zaliczyć:

  • szybkość dokonania transakcji;
  • bezpieczność podczas realizacji przelewu;
  • przejrzystość i prostota;
  • dostępność kart z systemem płatności zbliżeniowej.

PayPass i PayWave

W zależności od organizacji, która wydała kartę zbliżeniową, ona może mieć różną nazwę. Jeżeli wystawcą karty jest Visa, będziesz mieć do czynienia z PayWave. Jeżeli wystawcą jest organizacja MasterCard, posługiwać będziesz nazwą PayPass. Obie karty mają pasek magnetyczny i mikroprocesor, którymi można posługiwać się nie tylko w przypadku płatności zbliżeniowej, ale również w sposób tradycyjny w standardowych terminalach. W Polsce pierwszym bankiem, który zaoferował swoim klientom karty zbliżeniowe, stał się Bank WBK.

Obecnie opcji PayPass i PayWave udostępniają użytkownikom zarówno płatności za pomocą karty zbliżeniowej, jak i poprzez inne urządzenia (np. zegarki), które mają naklejką do realizacji takich płatności. Obie opcji płatności zbliżeniowej prawie się nie różnią, choć MasterCard udostępnia dokonania zlecenia powyżej 50 zł za pomocą opcji PayPass, bez podawania PIN kodu.

Bezpieczeństwo podczas płatności zbliżeniowej

Obecnie transakcji zbliżeniowe są bardzo popularne. Powstają jednak obawy o bezpieczeństwo transakcji podczas użycia opcji PayWave lub PayPass. Wbrew wszystkim pozorom, transakcja za pomocą karty zbliżeniowej jest bardziej bezpieczną niż zlecenie gotówkowe. W razie kradzieży gotówki bardzo trudno jest jej odzyskać, a zagubioną kartę i pieniądze na niej przechowywane można szybko zablokować po kontakcie z bankiem. Dzisiaj banki dokładają dużych starań, aby zlecenie zbliżeniowe przez system PayPass czy PayWawe, przebiegały w przejrzysty i całkiem bezpieczny sposób. Oprócz tego każda karta zbliżeniowa posiada mikroprocesor, które wykorzystuje dość wysoki poziom kryptografii i współczesne systemy technologiczne. To łatwo przeciwdziała różnym przestępstwom związanych z kartą kredytową.

Zabezpieczenia transakcji

Czytniki kart zbliżeniowych nie udostępnia możliwości wydania środków podczas przechodzenia obok użytkownika karty. Takie karty nie przekazują żadnej informacji. Transakcja zbliżeniowa uruchamiana jest tylko za poleceniem specjalnego czytnika, który z kolei łączy się z terminalem podczas dokonania zakupów. Czytnik jest uruchamiany podczas, gdy kasjer wprowadza dane transakcji do systemu.

Nie warto obawiać się o bezpieczeństwo karty, ponieważ leżąc w portfelu, czytniki kart kredytowych są nieaktywne. Realizacja płatności zbliżeniowej za pomocą systemy Pay Pass czy PayWawe dostępna jest wyłącznie po przełożeniu karty do czytnika terminala. Taka karta powinna znajdować się na odległości 4 centymetrów od terminala. Użytkownik musi przełożyć jej do specjalnego urządzenia i trzymać przez kilka sekund. Ponadto, po dokonaniu zlecenia, czytnik natychmiast przestaje działać, więc wykonanie przypadkowej płatności jest niemożliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *