Linia pożyczkowa – wygodny sposób na uzyskanie pożyczki

Linia pożyczkowa – wygodny sposób na uzyskanie pożyczki

Wiemy już wszystko na temat chwilówek krótkoterminowych oraz pożyczek ratalnych. Obecnie firmy pożyczkowe wprowadzają zupełnie nowy rodzaj zobowiązania. W celu ułatwienia pożyczkobiorcom dostępu do kosztów pożyczkowych pojawiła się linia pożyczkowa. Więc na czym polega linia pożyczkowa wyjaśnimy poniżej.

Podobnie jak linia kredytowa w banku linia pożyczkowa oferuje odpowiedni limit zobowiązania, który klient może wykorzystać na dowolne cele. Wnioskodawca ciągłe ma dostęp do środków pożyczkowych i może samodzielnie decydować ile chce wydać. Po spłacie pożyczki limit zobowiązania ponownie powraca do swojego limitu. Więc jeśli limit linii pożyczkowej wynosi 1000 zł, pożyczkobiorca wykorzystał 200 zł a po kilku tygodniach wpłacił 200 zł, klient będzie miał do dyspozycji limit pożyczkowy w kwocie 1000 zł. Linia pożyczkowa dostępna jest przez cały czas obowiązywania umowy. Zwykle firmy pożyczkowe oferują taką opcję na okres do 12 miesięcy.

Jak dostać linię pożyczkową

Aby uzyskać linię pożyczkową, należy spełnić kilka prostych kroków:

 • rejestracja;
 • wypełnienie wniosku;
 • wybranie interesujących parametrów pożyczania;
 • analiza wniosku;
 • podjęcie decyzji.

Podczas analizy wniosku pożyczkobiorca ocenia zdolność kredytową wnioskodawcy. W przypadku akceptacji złożonego wniosku klient zostaje poinformowany o decyzji za pomocą SMS. W celu dokonania wypłaty należy zalogować na swój profil i wybrać kwotę do wypłaty. Po potwierdzeniu wybranych parametrów pieniądze zostaną przekazane na konto klienta, które było podane podczas rejestracji. Pożyczkobiorca nie zawsze może wypłacić wszystkie koszty od razu. Wiele firmy udostępnia tylko 50% limitu. Jednak koszty pożyczkowe są do dyspozycji pożyczkobiorcy całodobowo.

Jak spłacić zobowiązanie

Pożyczkobiorca decyduje samodzielnie kiedy spłacić zobowiązanie. Jednak pożyczkodawca dzieli czas rozliczeniowy na kilka okresów spłaty. Jeden okres zwykle wynosi jeden miesiąc. Klient musi dokonywać spłaty minimalnej w każdym rozliczeniowym okresie. Minimalna suma określona jest w umowie pożyczki. Więc przed podpisaniem podstawowych dokumentów dokładnie zapoznaj się z ich treścią. O zbliżającym się terminie spłaty oraz o wysokości kwoty pożyczki firma wysyła do klienta przypomnienie. Pożyczkobiorca dokonuje spłaty pożyczki na rachunek bankowy, który został dla niego otworzony. Klient może dokonać spłaty większej niż minimalna suma. Nadpłata będzie zaliczona poczet minimalnej spłaty w następnym miesiącu. Taka wpłata może pomóc klientom wywiązać się z zobowiązania przed okresem zakończenia terminu umowy. Oprócz tego zmniejsza się kwota naliczonej prowizji.

Czy można zmienić termin spłaty

Firmy udzielające chwilówek krótkoterminowych i pożyczek ratalnych oferują przedłużenie lub odroczenie terminu spłaty zobowiązania. W przypadku pożyczkowej linii klient również może aplikować o zmianę terminu spłaty. Taką opcję można uruchomić po dokonaniu spłaty w pierwszym rozliczeniowym okresie. Wystarczy poinformować o tym pożyczkodawcę i wskazać możliwą datę spłaty. Taka zmiana wiąże się z dodatkowymi opłatami i będzie kosztować co najmniej 10 zł. Zmieniać termin spłaty klient może kilkakrotnie. Jest to wygodna opcja dla osób, które mają chwilowe kłopoty ze spłatą długu.

Linia pożyczkowa – podstawowe wady i zalet

Linia pożyczkowa jest wygodną alternatywą chwilówkom i pożyczkom ratalnym. Jednak każdy produkt finansowy ma swoje wady i zalety. Poniżej zostały wypunktowane największe wady i zalety pożyczkowej linii.

Zalety:

 1.      Stały dostęp do pożyczonych kosztów
 2.      Możliwość wypłacania pieniędzy w dowolnym momencie
 3.      Pożyczkobiorca decyduje samodzielnie o dacie dokonania wpłaty
 4.      Każda kolejna wpłata zwiększa limit linii pożyczkowej
 5.      Możliwość zmiany daty spłaty
 6.      Długi okres korzystania z linii
 7.      Możliwość podwyższenia linii

Wady:

 1.      Aby dostać linię pożyczkową, należy nie mieć negatywnych wpisów
 2.      Obowiązkowość dokonania minimalnej wpłaty w każdym okresie rozliczeniowym
 3.      Wysoka pożyczkowa linia może spowodować wpadnięcie w spiralę długów

Zanim zdecydujesz się na aktywację linii pożyczkowej, przeanalizuj dokładnie własne możliwości i potrzeby finansowe. Zastanów się czy będziesz w stanie odpowiednią oddać kwotę a wraz z naliczonym oprocentowaniem w określonym terminie. Pamiętaj, że zwłoka ze spłatą powoduje naliczenie dodatkowych opłat. Przed zaciągnięciem linii pożyczkowej sprawdź warunki pożyczania oraz wizerunek pożyczkodawcy.