Kradzież dowodu osobistego, co zrobić? Jak zastrzec dowód osobisty?

Kradzież dowodu osobistego, co zrobić? Jak zastrzec dowód osobisty?

Dowód osobisty jest najważniejszym dokumentem każdej osoby. Dzięki dowodu można uzyskać pożyczkę przez Internet. W przypadku utraty dowodu osobistego pojawia się wielki problem. Kradzież dowodu osobistego może powodować wyłudzenie danych w celu uzyskania korzyści majątkowej. Co powinniśmy robić w takiej sytuacji?

Około 1 mln polaków traci swój dowód osobisty co roku.  Dla własnego dobra należy natychmiast zgłosić utratę, ponieważ skradziony dowód często jest używany w przestępstwach. Kradzież dokumentów jest jednak przestępstwem, które grozi karą. Dokument tożsamości w rękach osoby niepowołanej sprawia dużo kłopotów. Skradziony dowód osobisty może być wykorzystany do:

  • zaciągnięcie kredytu gotówkowego;
  • zakup sprzętu na raty;
  • wykorzystanie dowodu do jazdy w środkach transportu bez biletu.

Co należy zrobić w przypadku kradzieży dowodu

Kradzież lub zgubienie dowodu osobistego należy niezwłocznie zgłosić na policję. Jest to bardzo ważna kwestia z uwagi na częste przypadki wyłudzenia pieniędzy. Po złożeniu zawiadomienia o kradzieży dowodu na policję otrzymamy pisemne potwierdzenie takiego zgłoszenia. Jeśli nastąpiło oszustwo, będzie na nas czekać kilkumiesięczne dochodzenia prawdy. W celu uniknięcia negatywnych sytuacji finansowych możemy wysłać otrzymane potwierdzenie z policji do różnych firm pożyczkowych z prośbą o zablokowanie danych. Oprócz tego osoba, która utraciła dowód osobisty, musi zawiadomić o tym organ gminy lub placówkę konsularną. Zawiadomienie o utracie dowodu powinno zawierać:

  • imię i nazwisko osoby;
  • numer pesel;
  • adres zamieszkania;
  • imiona rodziców;
  • serię i numer utraconego dowodu.

Takie zawiadomienia służy podstawa do wydania nowego dokumentu tożsamości i do unieważnienia utraconego dowodu. Ten obowiązek dotyczy również połaków, które znajdują się za granica.

Jak zgłosić kradzież dowodu przez Internet

Od niedawna  kradzież dowodu można zgłosić przez Internet. Wystarczy mieć konto zaufane w celu potwierdzenia tożsamości. Założyć taki profil można za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub bankowości internetowej. Rodzić czy kurator może zgłosić fakt utraty w imieniu dziecka. Opcja zgłoszenia przez Internet jest całkiem darmowa. Od razu po zgłoszeniu faktu kradzieży dowód zostaje unieważniony. Jeśli potrzebujesz zaświadczenia o kradzieży lub utracie dokumentu możesz je odebrać na poczcie lub pobrać online. Zaświadczenie jest ważne przez 2 miesiąca. Nie zapomnij poinformować bank, w którym posiadasz konto. Jest to przede wszystkim ochrona przed ewentualnym oszustwem. Jak widać, zastrzeżenia dokumentów nie jest w całe skomplikowane. Jednak jest to ważnym działaniem pod względem ochrony danych osobowych.

Dowód się odnałazł – co robić

Czasami się zdarza, że po dokonaniu wszystkich wspomnianych wyżej czynności dowód osobisty przypadków się odnajduje w naszej kieszeni. Jak należy postępować w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie wolno używać takiego dowodu, ponieważ on figuruje jako skradziony lub utracony. Więc posługując się takim dokumentem, można mieć wiele problemów. Dowód, zgłoszony wcześniej jako utracony należy niezwłocznie zwrócić organowi, który go wydał. Jeśli ktokolwiek z nas znajdzie utracony dowód, musimy również zwrócić dokument na policję lub do najbliższej gminy. Nie jest to działanie obowiązujące. Osoba, która znalazła dowód innej osoby, może również spróbować odnaleźć taką osobę, np. za pomocą sieci społecznościowych i zwrócić dowód posiadaczowi. Osoba, która odnalazła swój dowód osobisty, może anulować zastrzeżenie. Jednak najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest wymiana dokumentów na nowe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *