Zastrzeżenie dowodu osobistego

Zastrzeżenie dowodu osobistego

Kradzież tożsamości jest realnym zagrożeniem dla każdej osoby.

Utrata dowodu wiąże się z negatywnymi konsekwencjami. Na przykład jest możliwość wyłudzenia pożyczki na dane innej osoby. Dlatego w przypadku utraty dokumentów należy reagować bardzo szybko. Wiele ludzi ogranicza się zgłoszeniem zawiadomienia o kradzieży dowodu na Policję. Lecz to nie jest skuteczna i wystarczająca ochrona, dzięki której osoba nie padnie ofiarą przestępstwa. Obecnie na rynku finansowym działa sporo oszustów podszywających się pod sewisy kredytowe. Taktyka takich firm polega na otrzymaniu od potencjalnego klienta opłaty weryfikacyjnej. Następnie firma znika z rynku pożyczkowego.

Opcja Strażnik Kredytu od BIK Alert

Teraz osoba, która utraciła dowód osobisty może nie martwić się o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę. BIK stworzyło nowe narzędzie, które pełni chroni klienta przed wyłudzeniem kredytu.  Opcja ta polega na natychmiastowym zawiadomieniu właściciela dowodu za pośrednictwem systemu automatycznego o próbie uzyskania pożyczki. Informacja taka zostanie wysłana do klienta za pomocą SMS oraz e-mail. Oprócz tego BIK zapewnia niezbędną pomoc w zaistniałej sytuacji.

Aby skorzystać z usług opcji Strażnik Kredytu wystarczy dokonać rejestracji na stronie internetowej BIK i potwierdzić swoją tożsamość. Tę działanie można dokonać na trzy sposoby: poprzez wysłanie skanu dokumentu tożsamości, listu poleconego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Podczas rejestracji klient musi wybrać jedyny z przedstawionych rodzajów konta: Próbne, Podstawowe lub Premium. Aktywacja konta w BIK wymaga przelewy w wysokości 1,23 zł. Pierwszy rodzaj konta oferuje darmową ochronę na termin 60 dni.  Działania konta Podstawowego zaczyna się po zakończeniu działania konta Próbnego, czyli za 60 dni od momentu założenia. Profil Podstawowy nie przewiduje wysłania informacji o próbie uzyskania kredytu drogą sms-ową lub e-mail-ową. Profil Premium zapewnia stałe bezpieczeństwo danych klienta na okres 12 miesięcy za jedyne 79 zł.

Co musimy zrobić po otrzymaniu wiadomości z BIK

Wiele instytucji pozabankowych sprawdza zdolność kredytową klienta w bazach i rejestrach dłużników. Po otrzymaniu takiego zapytania BIK informuje zarejestrowanego klienta o próbie zaciągnięcia pożyczki. Jeśli nie próbowałeś uzyskać kredytu, należy natychmiast nawiązać kontakt telefoniczny z BIK celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Następnie BIK wysyła informacje od banku lub firmy pożyczkowej o próbie oszustwa na szkodę klienta. Aby uniknąć wyłudzenia danych należy zapoznać się ze schematem postępowania:

  • zastrzec dokument tożsamości
  • zgłosić fakt zaginięcia dokumentu na policję
  • zawiadomić Urząd gminy, w celu uzyskania nowego dokumentu

Opcja zastrzeżenia dowodu w BIK

BIK także udostępnia możliwość zastrzeżenie dowodu. Oznacza to, że każda instytucja finansowa po złożeniu zapytania do BIK zostanie poinformowana o tym, że wnioskodawca, który wykorzystuje konkretne dane, nie ma do tego praw. Taka wiadomość gwarantuje, że bank lub firma pożyczkowa nie będą rozpatrywać wniosku o pożyczkę. Ważne jest zastrzec skradziony dokument jak najszybciej.

Zgubiony dokument można także zastrzec w każdym banku. Proces ten trwa zaledwie kilka minut. Zawiadomienie o zastrzeżeniu zostaje dostarczone do wszystkich instytucji finansowych, które weryfikują tożsamość poprzez identyfikację dowodu. Zastrzeżenie dokumentów powinni dokonywać nie tylko klienci. Niebezpieczeństwo wyłudzenia danych powoduje negatywne skutki zarówno dla instytucji finansowych. Ponieważ osoba, która dokonała oszustwa, nie zamierza spłacać zobowiązania. To wiąże ze sobą straty finansowe dla banków i firm pożyczkowych.

Jak bezpiecznie zaciągnąć pożyczkę

W  codziennym życiu jest wiele sposobów na wyłudzenie. Dlatego każda osoba musi być szczególnie bezpieczna w trakcie dokonywania finansowych transakcji, gdzie wykorzystywane są ważne dane. Żeby ubezpieczyć się przed oszustwem należy zweryfikować firmę pożyczkową poprzez sprawdzenie w Rejestru Firm Pożyczkowych oraz Krajowego Rejestru Sądowego. To pozwoli ustalić czy firma prowadzi swoją działalność na zasadach obowiązującego prawa. Ewidencja Działalności Gospodarczej również jest ważnym aspektem weryfikacji pożyczkodawcy, ponieważ prowadzenie działalności firmy jest niemożliwe bez dokonania wpisu do EDG. Przed zaciągnięciem pożyczki należy dokładnie zapoznać się ze szczegółami umowy. Wszystkie dokumenty zwykłe są dostępne na stronie internetowej pożyczkobiorcy. Należy zwrócić szczególną uwagę na szyfrowanie połączenia internetowego. Obrazek małej kłódki oznacza, że przesyłane dane są zaszyfrowane. Pasek adresowy w przeglądarce musi zaczynać się od właściwego kodu adresowego https://.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *