Jak wywiązać się z długów – kończymy z ujemnym saldem

Jak wywiązać się z długów – kończymy z ujemnym saldem

Zadłużenie powstaje z różnych powodów. Może to być wypadek niespodziewany, utrata pracy lub kłopoty ze spłatą kredytu hipotecznego. Często Polacy pożyczają pieniędzy na spłatę aktualnego zobowiązania. To powoduje wpadnięcie w spiralę długów, co ma duży wpływ na nasz budżet domowy. Jak załatwić problemy finansowe?

Ponad 23% Polaków mają sporę problemy ze spłatą zobowiązań. Jeśli kłopoty finansowe trwają już od dłuższego czasu, masz w swojej głowie chyba wiele wątpliwości. Nie ignoruj problemu, staraj się zmierzyć z przeciwnościami. Dzięki kilku prostym krokom możesz szybko powrócić swoją płynność finansową. Poniżej sprawdzisz najlepsze sposoby na wywiązanie się z długotrwałych zobowiązań.

Świadomość

Podchodzić do problemu należy z głową. Działania tylko na własną rękę nie zawsze jest wystarczające. Przeanalizuj dokładnie wszystkie niespłacone zobowiązania. Możesz nawet wypisać wszystkie długi na kartkę. Taka lista świetne zobrazuje poziom problemu. W niektórych przypadkach lepiej jest sięgnąć do pomocy specjalistów. Przy kłopotach z bankiem przyda się porada radcy prawnego, a w konfliktach z firmą pozabankową może pomóc doradca finansowy. Niezbędne okażą się wszystkie dokumenty, które świadczą o zaciągniętych zobowiązaniach. Wszystkie szczegóły mają duże znaczenie dla spraw indywidualnych.

Nie ignoruj problemu

Szybka reakcja na problemy finansowe, nie dopuści do wzrostu wysokości zadłużenia. Nie warto obierać inną strategię, która polega na ignorowaniu kłopotów ze spłatą zobowiązań. Takie działania przynoszą dużo szkody. Niespłacane zobowiązanie będzie rosło, utrudniając jego spłatę. Powstała sytuacja rodzi stres, którego można łatwo uniknąć. Wiele firm pożyczkowych oraz banków idzie na rękę swoim klientom i oferują kilka sposobów na rozwiązanie problemów:

  • przedłużenie pożyczki;
  • odroczenie terminu spłaty;
  • rozłożenie zobowiązania  na raty;
  • tryb „wakacji”.

Porozumienie z pożyczkodawcą pomoże uniknąć zbędnych nieprzyjemności i szybko wywiązać się z długów.

Nie zaciągaj nowego zobowiązani na spłatę poprzedniego

Zaciągnięcie nowego zobowiązania na spłatę poprzedniego, może spowodować wpadnięcie w spiralę długów. Wszystko zaczyna się od małych zobowiązań. Jednak jeżeli mamy stały ujemny budżet, po upłynięciu pewnego czasu są to już duże koszty długu. Taka praktyka rozłoży na łopatki każdą osobę, która je stosuje. Jeżeli zdarzyło się, że już masz kilka pożyczek kołem ratunku może okazać się kredyt konsolidacyjny. Jest to rodzaj zobowiązania, który łączy kilka długów. Kredyt konsolidacyjny ma na celu obniżenie raty kredytu i może przynieść ulgę w budżecie domowym.

Gdzie szukać pomocy

Przed zwróceniem się do doradcy finansowego warto poszerzyć własną wiedzę na temat osobistych finansów. Najlepszym rozwiązaniem są rzetelne źródła, gdzie dane dla dłużników są przygotowywane przez instytucje oficjalne. Poniżej sprawdzisz kilka serwisów internetowych, które mogą się przydać w tej sytuacji:

  • BIK;
  • KRK;
  • UOKiK;
  • Rzecznik Finansowy.

W BIK konsument może sprawdzić własną historię kredytową. To pozwoli ocenić sytuację finansową klienta i sprawdzić szanse na uzyskanie nowego zobowiązania. Zapoznasz się również ze sposobem, za pomocą którego instytucje finansowe sprawdzają wiarygodność klienta. W zakładce. Oprócz tego na stronie BIK znajdziesz się szereg rad związanych z zobowiązaniem, zadłużeniem i innymi kwestiami.

KRK pozwoli zapoznać się z zasadami działania komorników. Znajduje się tam informacja, która może się przydać w trudnych sytuacjach finansowych: kontakt do odpowiednich jednostek, regulacje prawne, zasady zawodowej etyki oraz zmiany w egzekucjach sądowych.

W UOKiK osoba może dochodzić swoich praw. Co więcej, na stronie serwisu znajdziesz informacje o aktualnej sytuacji w branży kredytów hipotecznych, funduszu kapitałowego i ubezpieczeń zobowiązania.

W sporach z podmiotami finansowymi klientów wspiera Rzecznik Finansowy. Konsultanci mogą pomocą przez kontakt telefoniczny, drogą mailową lub za pośrednictwem wiadomości prywatnych na Facebooku.

Podsumowanie

Gdy do nas dociera, że nie możemy spłacić bieżących dochodów oraz, że zaistniała sytuacja będzie miała dość trwałe oblicze – nie warto odkładać problemów „na potem”. Każdy dzień zwłoki ze spłatą generuje dodatkowe opłaty, a w naszym portfelu rośnie deficyt. Dochodzą otrzymane na ratę „szybkie koszty” lub ekspresowe chwilówki do spłacenia, w konsekwencji powoduje duże kłopoty. Tacy osoby często trafiają do doradcy już po tym, jak na nich zawaliła się chmura kłopotów finansowych. Im szybciej załatwimy powstałe problemy, tym szybciej odzyskamy naszą płynność finansową i tym mniejsze będą poniesione straty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *