Jak wynająć mieszkanie bezpiecznie – ważne kwestie

Jak wynająć mieszkanie bezpiecznie – ważne kwestie

Jest wiele problemów, z którymi może się spotkać najemca mieszkania. Jak wynająć mieszkanie bezpiecznie i uniknąć podejrzanych zaliczek, braków w umowie i innych niejasności? Poniżej zostały opisane kwestie, które musi uwzględniać każdy najemca.

Jeśli po wielu godzinach poszukiwania odpowiedniego mieszkania trafiła się dobra oferta, nie spiesz podpisywać umowę. Zanim podejmiesz ważną decyzję, pamiętaj o istotnych kwestiach, które pozwolą zadbać o własne bezpieczeństwo i uniknąć problemów z właścicielem mieszkania w przyszłości.

Zgodność z ogłoszeniem

Czasami jasny pokój może okazać się bardzo ciasnym i ciemnym, a zielony skwerek – zaniedbaną okolicą. Dlatego sprawdź, czy ogłoszenie odpowiada rzeczywistości. Jednak jeśli opis mieszkania został trochę podkolorowany, nie musimy od razu rezygnować. Mo to się jednak opłacić. Wyciągając na wierzch prawdę, najemca może łatwo negocjować cenę.

Właściciel mieszkania a wynajmujący

Najemca może żądać od wynajmującego akt własności mieszkania i wyciąg z księgi wieczystej. Mamy prawo wiedzieć kim jest wynajmujący. Odmowa okazania dokumentów jest dość podejrzliwa. Jednak co musimy robić w przypadku takiej odmowy? Należy prosić o przedstawienie pełnomocnictwa. Nie zrażaj się jeśli wynajmujący będzie oburzony takimi pytaniami. Jest to ważna kwestia przy wynajęciu mieszkania. Musimy rzetelnie sprawdzić właściciela mieszkania, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Wynajem to nie przesłuchanie

Czasami trafiają się nadgorliwi właściciele mieszkania, którzy zadają bardzo dokładne pytania. Czy masz pracę? O której kładziesz się spać? Czy często pijesz? Czy odwiedzasz kościół? Nie daj się okazać się na przesłuchaniu. Właściciel mieszkania nie musi wiedzieć wszystkiego o najemcę. Jeśli wynajmujący interesuje się jak często spotykasz się z koleżankami, niedługo może naruszać naszą prywatność. Często będziemy mieć niespodziewane wizyty.

Warunki płatności

Przed zawarciem umowy ustal formę płatności. W tym celu musisz uzyskać od wynajmującego wyliczenie kwoty wszystkich opłat z wyszczególnieniem podstawowych elementów. Tylko Ty możesz zadbać o wygodną dla obu stron datę płatności. Jeśli dostajesz wypłatę znacznie później niż 15-tego, ustał z wynajmującym płatność z góry za kolejny miesiąc. Porozmawiaj o ewentualnych podwyżkach opłat za wynajęcie lub czynszu w przyszłości oraz o ich egzekwowaniu. Powyższe ustalenia powinny koniecznie znaleźć się w umowie.

Umowa jest najważniejsza

Umowa jest podstawą każdego najmu. Jest to gwarancja dotrzymania ustalonych szczegółów. Brak umowy może powodować problemy w przyszłości. Co robić, gdy właściciel nie chce podpisywać umowy? Jeśli mieszkania bardzo Ci się podoba, porozmawiaj z wynajmującym. Musisz mu wytłumaczyć, że umowa przewiduje ochronę dla obu stron. Dzięki niej właściciel może uniknąć problemów finansowych. Jest to również podstawa do wyekzykowania należności i pokrycia ewentualnej szkody. Umowa to skuteczne narzędzie do wyjaśnienia wszystkich niejasności dla obu stron. Bez umowy współpraca jest narażona na awanturę.

Naprawienie szkody

Oprócz wyżej wspomnianych szczegółów strony muszą ustalić podział obowiązków dotyczących naprawienia szkody. Jeśli właściciel mieszka daleko i nie może szybko usunąć szkody, najemca może to zrobić samodzielnie z dalszym odzyskaniem wydanych kosztów lub w zamian na obniżenie czynszu. Jeżeli umowa nie zawiera żadnych ustaleń dotyczących naprawienia szkody, obowiązują reguły obowiązującego prawa. Do obowiązków najemcy można zaliczyć:

 • utrzymanie mieszkania w dobrym technicznym stanie;
 • konserwacja i naprawa sufitów, ścian, płytek, okien, drzwi, tynków, gniazdek;
 • ­dbanie o naprawy w odpływowym przewodzie i drożność rur.

Wynajmujący jest zobowiązany do:

 • wymiany podłóg, okien, tynków, posadzek;
 • naprawy instalacji gazowej, wodociągowej, elektrycznej i ogrzewania.

Odstąpienie od umowy

Jeśli w ciągu pierwszych dni odkryjesz poważne usterki, możesz odstąpić od umowy. W takiej sytuacji rzadko dostaniesz zwrot kosztów za miesiąc czy nawet zaliczki. Dlatego przed zawarciem umowy należy wynegocjować termin odstąpienia od umowy. Nie zapomnij wpisać taki punkt w umowę. W ten sposób możesz zapewnić sobie stuprocentowy zwrot kosztów za niewykorzystany okres.

Wykaz rachunków

Często się zdarza, że poprzednie mieszkańce wyjechali nie płacąc czynszu. Właściciel może doliczyć dodatkowe opłaty do rachunku nowego najemcy. Dlatego przed zawarciem umowy sprawdź spis uregulowanych rachunków.

Zdawczo-odbiorczy protokół

Niektóre właściciele często unikają sporządzania zdawczo-odbiorczego protokołu, żeby w przyszłości ściągnąć z najemcy pieniądze za zniszczenia rzeczy, które były uszkodzone wcześniej. Dokładnie obejrzyj mieszkanie, spisz stan liczników oraz sprzęt pod kątem najmniejszych zniszczeń.  Zadbaj o to, by wynajmujący wpisał wszystkie zniszczenia do protokołu. Możesz nawet zrobić zdjęcia mieszkania, które pomogą rozwiązać jakiekolwiek niejasności. Protokoł należy załączyć do umowy.

Biezpieczne wynajęcie

Żeby sprawdzić bezpieczność środowiska możesz porozmawiać z sąsiadami. Dowiedz się jak długo tam mieszkają i jaki jest stan budynku. Przeprowadź wycieczkę po okolicy. W ten sposób również sprawdzisz gdzie można zrobić zakupy. Może to oszczędzić nieprzyjemne niespodzianki. W ten sposób uzyskasz informacje, które właściciel mieszkania mógł pominąć.

Okres wypowiedzenia

Właściciel mieszkania również może wypowiedzieć umowę. Oczywiście najemca chce uniknąć natychmiastowego opuszczenia mieszkania. Musisz zadbać o tym, żeby właściciel wpisał w umowę zapis o okresie wypowiedzenie nie mniej 30 dni. Właściciel może wypowiedzieć umowę w następujących wypadkach:

 • najemca używa mieszkania w niewłaściwy sposób;
 • najemca nie płaci za wynajęcie w ustalonym terminie;
 • najemca wynajął lokal bez zgody właściciela.

Dokładnie zapoznaj się umową

Przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznaj się z jej treścią. Umowa powinna zawierać:

 • dane osobowe najemcy i właściciela mieszkania;
 • adres lokalu;
 • okres wypowiedzenia umowy;
 • kwotę opłat miesięcznych;
 • zasady dotyczące kaucji;
 • załączniki (zdjęcia lokalu, protokół zdawczo-odbiorczy).

Wprowadzenia zmian w lokalu

Niektórzy właściciele cieszą się, gdy najemca oferuje pomoc w aranżacji lokalu – zwłaszcza w przypadku mieszkań ze starymi meblami. Jednak spora część wynajmujących nie chcę żadnych modyfikacji. Jeśli widzisz aranżacyjny potencjał przy wynajęciu mieszkania przed zawarciem umowy, sprawdź do której grupy należy właściciel. Może nawet uda się podzielić koszty.

Zasady obyczajowe

Musisz również zadbać o ustalenie z wynajmującym zasad, dotyczących trzymania zwierząt, przyjmowania gości czy goszczenia znajomych. Tego typu zasady mogą również znaleźć się w umowie, aby uniknąć problemów i niejasności w przyszłości. Ustal również ilość i czas wizyty właściciela. Chociaż posiada drugie parę klucze, nie może wchodzić do mieszkania przy nieobecności najemcy.

Podpisanie umowy a opłata

Unikaj zaliczek na poczet wynajmu lokalu. Przed zawarciem umowy najemca nie jest zobowiązany do spłaty żadnych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *