Jak wybrać rachunek młodzieżowy dla dziecka

Jak wybrać rachunek młodzieżowy dla dziecka

Wiele banków oferuję produkty finansowe dla osób młodych. Za zgodą rodziców niepełnoletni może posiadać własne konto bankowe. Dzięki temu młodzi klienci mogą jeszcze na wczesnych etapie swojego życia zapoznać się ze światem finansów, nauczyć się dysponować własnymi środkami i gromadzić koszty. Więc jak wybrać najlepszy rachunek bankowy dla swojego dziecka?

Rodzice chcą mieć stały dostęp do konta swojego dziecka i monitorować wykonywane transakcji. Rachunek dla dziecka można otworzyć nawet od 13 lat. Do tego potrzebna jest zgoda rodziców lub opiekuna. Konto młodzieżowe zwykle jest powiązane z rachunkiem jednego z rodziców, który kontroluje wykonywanie zleceń przez swoje dziecko. Są dwa rodzaje kont dla dzieci: oszczędnościowo-rozliczeniowe i oszczędnościowe. Jest to dobra podstawa nauki dysponowania środkami, a poza tym rodzice mogą zawsze sprawdzić wydatki swojego podopiecznego.

Kryteria wyboru konta dla dziecka

Rodzice mogą wybierać spośród różnego rodzaju kont dla swoich dzieci. Większość instytucji bankowych oferuje konta dla osób od 13 lat. Wybierając wygodne konto, należy zwrócić szczególną uwagę na koszt prowadzenia rachunku. Opłaty za korzystanie z takiego konta z reguły są również niewielkie. Dobrze by było założyć darmowe konto. W tym przypadku użytkownik nie musi płacić za otwarcie rachunku lub jego prowadzenie. Poza tym dostępna jest możliwość bezpłatnych przelewów w bankowości elektronicznej. Ważne, aby interfejs bankowości był przyjazny i zrozumiały dla użytkownika.

Dla konta młodzieżowego zwykle jest wydawana karta płatnicza, która pozwala na dokonywanie bezgotówkowych transakcji, wydanie środków z bankomatu i opłaty w sklepach. Jeśli wybrałeś już odpowiedni bank, sprawdź czy oferuje on darmową wypłatę z bankomatu. W przeciwnym wypadku użytkownik będzie zmuszony uiszczać opłatę w zależności od kwoty transakcji.

Zalety darmowego konta dla dziecka

Nazwa konta mówi sama za siebie. Jest ono darmowe, więc bank nie pobiera żadnych opłat za jego założenie czy prowadzenie. Oprócz tego rodzice mają stały darmowy podgląd do rachunku. Banki ciągłe oferują posiadaczom takich kont programy lojalnościowe, promocje, zniżki, rabatu oraz inne atrakcyjne warunki. Dużą zaletą takiego konta jest brak pobierania opłat za wypłacanie kosztów z bankomatów. Ponieważ dziecko nie dysponuje wielkimi pieniędzmi, a opłata za wypłatę może być dużym obciążeniem dla jego budżetu. Oprócz tego do podstawowych zalet konta młodzieżowego można zaliczyć:

  • łatwy dostęp do gotówki;
  • dostęp do konta przez internet;
  • możliwość oprocentowania zgromadzonych na rachunku kosztów;
  • kontrola transakcji przez rodziców.

Podczas wyjazdu karta młodzieżowa może okazać się bardzo przydatną dla dziecka. W przypadku powstania konieczności, pieniądze mogą być wysłane natychmiastowo na rachunek dziecka dzięki przelewom ekspresowym. Przelew pocztowy może dotrzeć do odbiorcy w ciągu kilku dni.

Co po ukończeniu 18 lat

Rachunek młodzieżowy jest przeznaczony wyłącznie dla nastolatek. Więc po ukończeniu 18 roku życia bank może zamknąć konto lub zmienić warunki korzystania. W drugim przypadku bank oferuje użytkownikom prowadzenia konta na warunkach jak dla dorosłych klientów. Oprócz tego rachunek dla dziecka może być przekształcony w konto studenckie.

Ograniczenia konta młodzieżowego

Nastolatki posiadający konto w banku mogą spotkać kilka ograniczeń:

  • wyznaczona liczba zleceń darmowych;
  • określona liczba wypłat z bankomatu;
  • ograniczona liczba transakcji internetowych.

Kolejne zlecenia mogą być obciążone dodatkowymi kosztami w wysokości od kilku do kilkadziesiąt złotych w zależności od sumy operacji. Niektóre banki wymagają posiadania minimalnego salda na koncie. Jeżeli saldo będzie niższe, instytucja bankowa nalicza odpowiednią prowizję. Jeśli nastolatek posiada konto związane z kontem rodziców, bank może dokonać przelewu z konta rodziców w celu uzupełnienia brakującej kwoty.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *