Jak Polacy radzą sobie ze spłatą zobowiązań w terminie

Jak Polacy radzą sobie ze spłatą zobowiązań w terminie

Terminowa spłata pożyczek lub kredytów sprzyja budowaniu pozytywnej historii kredytowej. Bazy i rejestry dłużników gromadzą informacje na temat nierzetelnych klientów firm pożyczkowych. Z analizy bazy BIK wynika, że w 2018 roku liczba osób zadłużonych zwiększyła się o 30 tys. Jednak zmniejszyła się pula kosztów, jakie Polacy muszą oddać wierzycielom. Jak więc zostać rzetelnym pożyczkobiorcą i zawsze radzić sobie z zobowiązaniami?

Ponad 2 mln Polaków nie radzi sobie z terminową spłatą zadłużenia. Obecnie całkowita kwota długów w Polsce wynosi prawie 60 mln. zł. 60% zadłużonych pożyczkobiorców to osoby w wieku produkcyjnym. Średnia wysokość długu Polaka wynosi ok. 20 tys. zł. Bardzo często osoba zadłużona ma problem ze spłatą alimentów i rachunków, niż ze spłatą pożyczek czy kredytów. Najwieksze problemy ze spłata długów mają młodzi Polacy. Osób zadłużonych w tym wieku ciągle przybywa. W większości przypadków młodzi ludzie zaciągają kredyt konsumpcyjny, a zalegają ze spłatą rat za sprzęt czy rachunków telefonicznych.

Dlaczego powstają problemy ze spłatą

Najczęstszą przyczyną powstawania problemów ze spłatą zobowiązań jest zaniedbania. Warto wspomnieć również o problemach ze spłaty wynikających z powodu braku gotówki. W celu uzyskania niezbędnych środków sięgamy do banków, firm pożyczkowych lub znajomych. Bardzo często Polacy korzystają z serwisów internetowych. Większość Polaków kontroluje własne wydatki. Jednak po uregulowaniu należności może się okazać, że nie wystarczy nam pieniędzy na życie. Ponad 70% Polaków spełnia obowiązek opłaty rachunków w wyznaczonym terminie. Do listy najważniejszych należności zaliczane są mandaty, raty kredytu, rachunki.

Jak uniknąć spirali długów

Im więcej kredytów zaciągniesz, tym więcej problemów czeka na Ciebie w przyszłości. Nigdy nie zaciągają pożyczki na spłatę poprzedniego zobowiązania. To powoduje spiralę długów, z której czasami jest bardzo trudno się wywiązać. Jest jednak wiele Polaków, które świetnie radzą sobie z terminową spłatą zadłużenia nawet pomimo wysokich rat i oprocentowania. Dla wielu pożyczkobiorców najlepszym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny, który pozwala na połączenie kilku pożyczkę w jedna zobowiązanie. Dzięku wydłużeniu okresy spłąty oraz obniżeniu raty można uniknąć spirali długów. W ramach takiego wyjścia klient może połączyć następujące zobowiązania:

  • pożyczka gotówkowa,
  • pożyczka na raty;
  • kredyt hipoteczny,
  • zadłużenie wynikające z karty kredytowej;
  • zadłużenie na koncie;
  • kredyt samochodowy.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Przed uruchomieniem kredytu konsolidacyjnego należy mieć świadomość, że takie rozwiązanie nie jest kredytem oddłużeniowym. Oznacza to kredyt, łączący kilka zobowiązań, który zwykle jest udzielany na lepszych warunkach niż wcześniejsze zobowiązania pożyczkobiorcy. Zawsze można trafić dobre promocje instytucji bankowych, dzięki czemu uzyskamy znacznie korzystniejsze zobowiązania dla klientów. Przede wszystkim tu chodzi o:

  • niższe oprocentowanie pożyczki;
  • brak prowizji;
  • wydłużenie okresu spłaty długu.

Kredyt konsolidacyjny pozwala klientom na uporządkowanie długów i wydłużenie okresu spłaty nawet do kilku lat oraz pozyskać dodatkowe koszty na dowolne cele, które przydadzą się na spłatę pożyczki pożyczki od znajomych lub pożyczki pozabankowej.

Resumując

W przypadku posiadania niespłacone pożyczki czy kredytu zawsze możemy wnioskowac o wydłużenia okresu spłaty lub rozłożenia na raty. Oprócz tego wiele instytucji finansowych oferują t.zw. wakację kredytowe. To da możliwość zawieszenia spłaty na okres do kilku miesięcy. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które po zakończeniu tego okresu poradzą sobie ze spłatą rat. Dlatego przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki warto dokładnie przeanalizować własne potrzeby i możliwości finansowe. Być może warto zrezygnować z jakiejś przyjemności w celu uniknięcia zbędnego zobowiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *