Ile kosztuje korzystanie z karty kredytowej za granicą

Ile kosztuje korzystanie z karty kredytowej za granicą

Podczas dokonania opłaty w walucie innej niż złoty następuje przewalutowanie. Suma, która będzie pobrana z naszego rachunku, jest uzależniona od kursu walut banku, w którym posiadamy konto. Ile więc kosztuje platność karta poza Polską?

W przypadku opłaty zakupów karta kredytową w RP – nie będzie sporo kosztować, chyba że wypłacisz koszty z bankomatu innej instytucji bankowej. Czy korzystanie z karty kredytowej za granicą jest całkiem bezpieczne? Najpierw warto pamiętać, że płatność kartą lub wypłacania kosztów poza granicami Polski może wiązać się z ogromnymi kosztami.

Co oznacza przewalutowanie

Każda karta kredytowa ma swoja walutę. W większości przypadku to jest słoty. Jednak wiele Polaków posiada też karty w innej walucie – euro czy dolar. Karta walutowa wydawana jest w przypadku założenia rachunku walutowego. Jeśli nie posiadasz konta walutowego, musisz liczyć się z ogromną prowizją, która powstaje wskutek przewalutowania. Często możemy trafić na przewalutowanie podwójne:

  1.  Z waluty płatności na walutę karty
  2. Z waluty karty kredytowej na walutę konta

Podczas takiej transakcji użytkownik karty ponosi duże opłaty z tym związane. Ze względu na to najlepszym rozwiązaniem jest karta w złotych, która nie powoduje podwójnego przewalutowania.

Ile zapłacisz za korzystanie z karty kredytowej poza RP

Wysokość opłat za korzystanie z karty kredytowej poza Polską jest uzależniona od rodzaju i waluty karty oraz waluty w jakiej dokonujemy płatności. Aby wyliczyć dokładny koszt transakcji, należy zapoznać się z umową prowadzenia konta oraz innymi dokumentami. Więc warto uważnie przejrzeć podstawowe zapisy umowy oraz regulaminu. Nigdy nie wiadomo jaki kurs walut będzie w dniu dokonania płatności, dlatego mogą pojawić się niewielkie różnice. Prowizja banku zwykle wynosi od 1 do 5% (jeśli nie posiadamy karty z przewalutowaniem podwójnym). W przypadku podwójnego przewalutowania bank najpierw obliczy sumę na euro, potem na złoty,  a potem oblicza prowizję. W wyniku mamy dodatkowe opłaty do wartości przeprowadzonej transakcji.

Wartość przewalutowanie w konkretnych bankach

W poniższej tabeli zapoznasz się z opłatami za przewalutowanie. One są różne ze wzgłedu na politykę instytucji bankowej.

Nazwa banku MasterCard, % Visa, %
BOŚ 2.5
BGŻ Min.30 zł, 0.2
Plus 5
Pekao
PKO BP 3.5 3.5
Credit Agricole 3 3
mBank 3 5
Bank Zachodni 2.8 2.8
Deutsche Bank 3
Citi Handlowy
Alior 2
Eurobank brak
Raiffeisen 5
Pocztowy

Powyższa tabela odzwierciedla analizę instytucji bankowych, które oferują klientom karty kredytowe Visa albo Mastercard. Jak widać, największa jest prowizja w mBanku. Trzy banki w ogóle nie pobierają żadnych dodatkowych opłat. Uwzględniając podwójną zmianę waluty w kartach kredytowych MasterCard, mnóstwo instytucji bankowych nie pobiera od klientów opłat.

Jak obniżyć koszty korzystania z karty poza Polską

Jeśli planujesz wyjazd za granicę i zamierzasz płacić kartą, pomyśl o walutowej karcie. Druga funkcja to założenia konta w banku, który nie pobiera opłaty za przewalutowania, np. z listy powyżej. Pamiętaj również o tym, że wypłaty w bankomatach za granicą także są płatne. W krajach gorzej rozwiniętych niektóre bankomaty i sklepy  pobierają prowizję od jakiejkolwiek płatności za pomocą karty.

Karta walutowa – alternatywa przewalutowaniu

Najczęściej walutowe karty występują w euro, funtach albo w dolarach. Korzystanie z karty walutowej w krajach, w których taka waluta jest jednostką pieniężną, pomaga uniknąć dodatkowych opłat za zmianę waluty. Operacja przeprowadzana jest na takich samych warunkach jak płatność za pomocą karty złotówkowej w Polsce. Musimy zawsze pamiętać, że płacenie kartą walutową w innej walucie również powoduje przewalutowanie i dodatkowe koszty. Są również wielowalutowa karty kredytowe, posiadanie których pozwala na płacenia w wielu walutach w różnych krajach bez wysokich opłat. Karta walutowa jest wygodnym narzędziem, za pomocą którego można kontrolować wydawanie pieniędzy i uniknąć zaskakującego kursu walut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *