Czym jest Phishing i jak się przed nim uchronić

Czym jest Phishing i jak się przed nim uchronić

Сodziennie setki Polaków padają ofiarą zjawiska pod tytułem „phishing”. Niedawno przeżyli to niektóre banki i użytkownicy telefonów marki Apple. Poniżej znajdziesz rady jak uchronić się przed utratą kosztów z rachunku i danych osobowych.

Phishing oznacza próbę wyłudzenia danych użytkownika. Podczas podobnych ataków cyberprzestępcy pozyskują dane finansowe i kradną środki z rachunku bankowego albo karty plastikowej. Najczęściej taka forma wyłudzenia występuje w postaci wiadomości wysyłanych drogą elektroniczną. Z taką formą wyłudzenia spotkali się klienci niektórych instytucji bankowych oraz użytkownicy marki Apple, którzy otrzymali niewiarygodne pisma z prośbą o aktualizację własnych danych. Poniżej zapoznasz się z kilkoma czynnościami, które pomogą uniknąć oszustwa.

Czym jest phishing

Phishing to nowa forma oszustwa finansowego, które ma na celu wyłudzić od osoby poufne dane. Taka metoda polega na wysłaniu do użytkownika niewiarygodnej wiadomości, zawierającej prośbę o zaktualizowanie danych osobowych. Czasami phishing udaje się do kopiowania stron internetowych, zawierających formularz danych rejestracyjnych. Taka strona różni się od strony prawdziwej jedynym znakiem. Takie zjawisko ma na celu uzyskanie dostępu do danych finansowych użytkownika i osiągnięcie korzyści majątkowej. Ofiarą takiej formy oszustwa może stać się każdy, kto korzysta z bankowości  elektronicznej, często aplikuje o pożyczki internetowe. Są jednak sposoby na ubezpieczenia się przed phishingiem. Wystarczy stosować kilka prostych zasad przedstawionych poniżej.

Filtrowanie wiadomości

Zwracaj szczególną uwagę na podejrzliwe komunikaty wysyłane od nieznanych nadawców. Czasami są to standardowe reklamy. Podejrzenia budzą wiadomości, w których występuje prośba o zaktualizowanie informacji osobowej. Wiele podmiotów informuje, że nie korzysta z poczty do przeprowadzania podobnych akcji.

Sprawdzaj niewiarygodne linki

W niewiarygodnych wiadomościach są podawane sfałszowane linki, które odsyłają użytkownika do wypełnienia formularzu informacyjnego. Taki link  kieruje użytkownika na nierzetelne strony internetowe, gdzie musi on zaktualizować dane osobowe. Jeżeli nawet link wygląda na wiarygodny, warto wpisać podany adres wprost w pasie przeglądarki. W żadnych przypadku nie można uruchamiać hiperłącze z otrzymanej wiadomości. Możemy również skontaktować się z firmą, która wysłała wiadomość i sprawdzić czy ona faktycznie przeprowadza podobne działania i czy to jest całkiem bezpieczne.

Sprawdzamy bezpieczeństwo

To, że wysłany komunikat jest niewiarygodna i zawiera odnośniki do wiarygodnych stron, można zobaczyć na początku. To sprytnie się poznaje po dość niegramatycznych zdaniach w wiadomości. Warto wiedzieć, że strony internetowe, wymagające logowania, powinny być dobrze zaszyfrowane (nie protokół „http”, tylko „https”).

Aktualizacja oprogramowania

Aktualizacja bazy antywirusowej i przeglądarki może pomóc. Świeże oprogramowanie zwiększa możliwość wyświetlenia monitu o podejrzanych akcjach lub wiadomościach już w chwili otrzymania.

Co zrobić w przypadku próby oszukania

Jeśli masz podejrzenia, że spotkała próbę phishingu, należy natychmiast poinformować o tym firmę, za jaką podaje się haker. Musimy niezwłocznie powiadomić instytucję o otrzymaniu fałszywych wezwań do podania danych osobowych. Systematycznie sprawdzaj swój rachunek bankowy,  dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nie zostaniesz ofiarą phishingu. Podczas dokonania jakichkolwiek zakupów sprawdź czy przeglądarka nie uprzedzą Cię o podejrzliwym połączeniu. W razie przekierowania do wypełnienia formularza rejestracyjnego dokładnie sprawdzaj adres strony. Pamiętaj o tych regułach podczas dokonania płatności online. To właśnie podczas kupowanie w sieci najczęściej dochodzi do przestępstw finansowych. Codziennie hakerzy wymyślają nowe sposoby na wyłudzanie danych. Więc nawet szczególna spostrzegawczość może być przekręcona. Dlatego dobrym sposobem na ochronę przed phishingiem połączenie dobrego oprogramowania ze zdrowym rozsądkiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *