Czym jest karta wielowalutowa i jak to działa

Czym jest karta wielowalutowa i jak to działa

Za pomocą karty płatniczej można dokonywać zleceń bezgotówkowych w punktach usługowych lub sklepach. Karta pozwala również na wypłacanie gotówki w bankomacie lub wpłatę środków we wpłatomacie. Wielu Polaków korzysta z kart debetowych i kredytowych. Jednak użycie takiej karty poza granicami kraju jest bardzo kosztowne, ponieważ podczas opłaty karta za granicą pobierana jest prowizja i opłaty za przewalutowanie. Jeśli planujesz wyjazd za granicę najlepiej zabrać ze sobą kartę walutową. Co to jest i jak działa?

Użytkownik może powiązać kartę wielowalutową z różnymi rachunkami bankowymi prowadzonymi w odpowiednich walutach. Podczas wykonania transakcji w walucie innej niż złoty, karta samodzielnie rozpoznaje walutę i pobiera koszty bez żadnego przewalutowania i dodatkowych opłat. Jest to wygodne rozwiązanie, które nie wymaga zbędnych formalności. Nim założysz kartę wielowalutową, warto sprawdzić do kogo ona jest skierowana,  jak działa na praktyce i na co musi zwrócić uwagę użytkownik. Jeśli jednak zamierzasz założyć kartę wielowalutową, warto uważać na następujące opłaty:

  • za walutową kartę;
  • za prowadzenie rachunku;
  • za przewalutowanie podczas opłaty.

Karta wielowalutowa – co to jest

Chyba każdy z nas codziennie korzysta z karty płatniczej. Taka karta zwykle jest wydawana w dodatek do rachunku w banku albo do kredytu limitowego. Natomiast karta wielowalutowa udostępnia korzystanie z kilku kont jednocześnie, które są prowadzone w kilku różnych walutach. Więc jeśli posiadasz zwykłe konto w walucie Polski, możesz również założyć rachunek w dolarach, euro czy frankach bez wydawania przez bank trzech nowych kart w każdej innej walucie. Jednak karta może obsługiwać kilka rachunków. Taka karta nazywa się kartą wielowalutową.

Kto może uzyskać kartę wielowalutową

Nie jest to rzecz niezbędna, którą musi mieć w portfelu każdy posiadacz rachunku w banku. Czyli jeśli wybierasz się za granicę raz na 2 lata, karta wielowalutowa nie jest ci potrzebna. Pani Barbara, która mieszka blisko granicy niemieckiej i czasami wybiera się tam na zakupy, również nie musi zakładać takiej karty. Jest ona zbędna dla osób, które po prostu chcą mieć duży portfel. Nikt nie zabrania wyrobieniu karty wielowalutowej, jednak czy jest potrzeba? Karta wielowalutowa jest wygodnym rozwiązaniem dla osób, które bardzo często podróżują do krajów poza UE i nie chcą przepłacać za każdy taki wyjazd. Taka karta będzie przydatna dla osób, które często kupują towary online w sklepach innych niż polski. Założenie karty wielowalutowej musi być przemyślaną decyzją. Podróż z kosztami gotówkowymi również może okazać się wygodną.

Jak działa w praktyce karta wielowalutowa

Karta wielowalutowa jest zdolna do samodzielnego rozpoznania waluty transakcji. Tradycyjna karta wielowalutowa potrzebuje od użytkownika potwierdzenia zlecenie poprzez wprowadzenia nymeru PIN. Karta zbliżeniowa udostępnia dokonanie transakcji bez dodatkowego potwierdzenia. Jeślii jednak dokonujesz opłaty karta wielowalutową w kraju, w którym obowiązuje waluta inna niż waluta karty, musisz ponieść podwójne opłaty za przewalutowanie. Jeśli odwiedzasz Danię, gdzie obowiązuje krona, musisz pamiętać, że podczas dokonania opłaty instytucja bankowa najpierw przeliczy kwotę w kronach na euro czy funt, a następnie na złotówki.

Gdzie uzyskać kartę wielowalutową

Wiele banków w kraju oferują swoim klientom karty wielowalutowe.

  • W banku PEKAO wielowalutowa karta może obsługiwać jednocześnie tylko 2 waluty. Do obsługiwanych walut są zaliczane: złoty, dolar, euro, funt brytyjski, frank.
  • ING bank oferuje karty wielowalutowa dla każdego klienta, który posiada konto w tym banku. Taka karta może obsługiwać transakcji w złotówkach, euro, dolarach, funtach.
  • PKO BP – obsługuje następujące transakcji – złotówki, dolary, euro, funty.

Posiadanie karty wielowalutowej dla osób często podróżujących może okazać się bardzo przydatna i wygodną opcją.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *