Brak historii kredytowej – czy można uzyskać pożyczkę?

Brak historii kredytowej – czy można uzyskać pożyczkę?

Osoba, która nie zaciągała żadnego zobowiązania i nie ma historii kredytowej, nie jest wymarzonym pożyczkobiorcą dla instytucji finansowych. Taki klient jest dla banku niewiarygodny, ponieważ nie ma możliwości sprawdzenia jak dotychczas radził sobie z finansami.

Obecnie pożyczki krótkoterminowe cieszą się ogromną popularnością. Są one łatwe do uzyskania. Wszystko odbywa się przez Internet. Wystarczy zarejestrować się na stronie pożyczkodawcy i wypełnić krótki formularz informacyjny. Dalej następuje etap rozpatrzenia wniosku. Podczas weryfikacji klienta firma pożyczkowa sprawdza historię kredytową wnioskodawcy. Informacja zawarta w bazach i rejestrach dłużników odgrywa ważną rolę podczas podjęcia decyzji. Pożyczkobiorca buduje własną historię kredytową poprzez zaciągnięcie kredytów i pożyczek. Jeśli nigdy nie korzystałam z żadnej ze wspomnianych opcji, wówczas nie masz historii kredytowej. Jakie więc konsekwencje może mieć brak historii kredytowej podczas ubiegania się o pożyczkę?

Jaką rolę pełni BIKu podczas udzielenia pożyczki

Biuro Informacji Kredytowej często kojarzymy z długami. Jednak BIK zawiera różnego rodzaju informacje zarówno negatywne, jak i pozytywne. W bazach dłużników znajduje się informacja o zapytaniach innych firm pożyczkowych, dotyczących pożyczkobiorcy, dane o niespłaconych zobowiązaniach, o wyłudzeniu danych osobowych w celu zaciągnięcia pożyczki. Obecność wpisu w BIK nie jest niczym negatywnym. Gdy mamy pozytywną historię kredytową łatwiej dostaniemy dodatkowe koszty. Jednak zdarzają się sytuacji, gdy firma pożyczkowa odmawia w udzieleniu pożyczki. Na przykład, gdy w BIK lub innych bazach kredytowych nie ma żadnej informacji dotyczącej klienta.

Brak historii kredytowej może powodować następujące konsekwencje:

  • zwiększenie marży kredytu;
  • kontroferta o mniejszej kwocie;
  • krótszy okres spłaty;
  • wysokie oprocentowanie pożyczki;
  • odmowna decyzja.

Jak zbudować historię kredytową

W celu zbudowania historii kredytowej należy dostać się do BIK. Klient będzie zmuszony ubiegać się o pożyczkę. Oprócz tego uzyskaną chwilówkę warto spłacać w terminie. Możemy także wyrobić debet czy kartę kredytową i systematycznie spłacać zobowiązania. Firmy pożyczkowe często mają w swojej ofercie pożyczki za darmo. Są one udzielane wyłącznie dla nowych klientów pod warunkiem terminowej spłaty. Możemy również wybrać pożyczki ratalne, oferowane przez wiele firm pozabankowych. Podstawowym warunkiem budowania pozytywnej historii kredytowej jest terminowa spłata zobowiązania.

Brak historii nie oznacza dobrą historię

Ważne, żeby zaciągnięte zobowiązanie zostało odnotowane w BIK. Wybierając firmę pożyczkową, należy sprawdzić czy weryfikuje ona bazy dłużników. Dla banków brak historii kredytowej oznacza niewiarygodność pożyczkobiorcy, ponieważ nie widać jak obsługiwał on dotychczasowe długi. Niektóre firmy traktują brak historii kredytowej jako dobrą historię, która kończy się dodatkowym zastrzykiem pieniędzy. Należy pamiętać o terminowej spłacie zobowiązania. Terminowość ma istotny wpływ na ocenę punktową, którą przygotowywuje BIK. Brak systematycznej spłaty może pogorszyć historię kredytową pożyczkobiorcy. Dlatego zaciągając pożyczkę, warto zadbać o spłacie zobowiązania w ustalonym terminie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *